Dodaj komentarz

Codzienność XXI wieku nie jest łatwa. Upływający nieustannie czas wymaga szybkiej realizacji wielu zadań, również tych zawodowych, dotrzymywania terminów i godzenia obowiązków domowych ze stale rosnącymi wymaganiami ze strony otoczenia. Nic dziwnego, że zaczynają nam towarzyszyć problemy ze snem i koncentracją, a stres determinuje kolejne działania. Ciężko w tej sytuacji osiągnąć wewnętrzny spokój i ład. Na szczęście naprzeciw tego typu problemom wychodzi koncepcja mindfulness, ciesząca się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują harmonii i  własnego „ja” w codziennej gonitwie i natłoku obowiązków.

Czym tak naprawdę jest mindfulness?

Mindfulness to, jak wskazuje sama nazwa, uważność i świadomość. To właśnie dzięki nim jest możliwe skupienie się na tym, co dzieje się aktualnie dookoła nas. Ten swoisty trening umysłu nie jest jednak zupełnie nowym odkryciem. Jego zalety wykorzystywane były już w praktykach buddyjskich. Z biegiem czasu jednak utraciły one charakter religijny, stając się całkowicie świecką koncepcją. Osobą, która w największym stopniu przyczyniła się do odnowienia dawnych teorii, był prof. Jon Kabat-Zinn. Ten amerykański psychiatra stworzył innowacyjny program, związany z ograniczeniem stresu w życiu codziennym. Opierał się on na tzw. praktykach uważności. Bardzo szybko okazało się, że przynoszą one oczekiwane efekty. Skutkiem tego był z kolei bardzo szybki wzrost zainteresowania programem Kabat-Zinna. Nic dziwnego, bo poziom stresu i napięć osiągnął dziś prawdziwe apogeum, z którym trudno sobie poradzić ludziom, niezależnie od miejsca w którym żyją i funkcjonują na co dzień.

Praktyczna strona mindfulness

Jak przeczytać można w artykule https://www.przystanekmindfulness.pl/czym-jest-mindfulness/ podstawę mindfulness stanowią dwa rodzaje praktyk. Jedną z nich jest praktyka formalna. Polega ona na tym, aby trening uważności przeprowadzać każdego dnia. Może on odbywać się np. w formie medytacji lub jogi, zyskującej coraz większą popularność. Drugą z kolei jest praktyka nieformalna, opierająca się na tezie, że uważnością można kierować się w każdej chwili dnia codziennego. Jak nietrudno zauważyć, mindfulness całkowicie przeczy dążeniom do podzielności uwagi, pozwalającej na wykonywanie wielu czynności równocześnie. Dlaczego? Jak się okazuje, mechaniczna i często bezmyślna realizacja kolejnych zadań, nawet tych najprostszych, z reguły nie przynosi oczekiwanych efektów. Ile razy konieczne było wrócenie do domu, by sprawdzić, czy światła są wygaszone, a drzwi rzeczywiście zamknięte na klucz? Odpowiedź z pewnością stanowi potwierdzenie koncepcji, płynącej z mindfulness. O ile tzw. autopilot przynosi ze sobą pewne korzyści, o tyle nie może być on wykorzystywany cały czas, gdyż zaburza codzienne funkcjonowanie i utrudnia wypoczynek. Mindfulness powoduje natomiast świadome zaangażowanie w wydarzenia, rozgrywające się w naszym otoczeniu.

Jakie korzyści płyną z treningu umysłu?

Największą zaletą jest obniżenie poziomu stresu i napięcia. To jednak nie wszystkie korzyści, płynące z praktyki uważności. Jak dowodzą badania, regularny trening poprawia koncentrację i pamięć, ułatwia zasypianie, a nawet łagodzi przewlekły ból. Może on również być znacznym wsparciem w zaburzeniach odżywiania, stanach lękowych i depresji. W każdym przypadku ważne jest jednak, aby codziennej aktywności towarzyszyła ciekawość i świadomość wyboru pomiędzy wewnętrzną harmonią, a szalonym pędem rzeczywistości.

Ćwiczenia mindfulness – jak je wykonywać?

Najważniejszą zaletą mindfulness jest fakt, że nie potrzeba ani specjalnych sprzętów, ani tym bardziej wyjątkowych umiejętności. Wystarczy bowiem skupić się na kilku aspektach, pozwalających doświadczyć tego, co rozgrywa się w danym momencie w najbliższym otoczeniu:

  • obudź się świadomie – koniec z kolejnymi drzemkami i mechanicznym wstawaniem z łóżka. Zamiast tego warto skupić się na oddechu i zaobserwować dokładnie ruchy, które wykonujemy podczas wstawania z łóżka,
  • praktyka świadomej przerwy – to wyjątkowy sposób na codzienną praktykę nieformalną. Opiera się on na zatrzymaniu się tylko po to, by doświadczyć tego, co właśnie robimy i gdzie jesteśmy oraz znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o siebie w danej chwili,
  • drobne czynności podstawą świadomości – doświadczanie codzienności nie jest wcale łatwe. Dlatego też warto na początek wybrać sobie jedną czynność i na niej skupić swoją uwagę, by wykonać ją w pełni świadomie. Może to być ubieranie się, zmywanie naczyń czy prasowanie ubrań. Należy skupić się wówczas na kolorach, fakturze i odczuciach, by poznać zalety płynące z mindfulness,
  • pamiętaj o oddechu – to ważny sposób, pozwalający na wyciszenie się. Warto skupić się na kilku głębszych oddechach zawsze wtedy, gdy np. musimy odbyć rozmowę telefoniczną lub też gdy zaczynamy kolejny kubek gorącej herbaty,
  • zapanowanie nad rozproszeniem – niezwykle ważne, gdy wkrada się ono do naszej codzienności. Dzięki temu będziemy mieć wybór, w którym kierunku chcemy podążyć – w stronę chaosu i rozproszenia czy też wewnętrznego ładu i spokoju.

Mindfulness to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy poszukują niebanalnych rozwiązań i odpoczynku od rzeczywistości, determinującej ciągłą aktywność i pogoń za kolejnymi wyzwaniami. Trening umysłu to świadome doświadczanie każdego dnia, które przerodzić się może w uzyskanie wewnętrznego spokoju i harmonii oraz odkrycie własnego „ja” w świecie, w którym stało się to niezwykle trudnym i wymagającym zadaniem.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.