Dodaj komentarz

Zespół Lyella to choroba, która powoduje powstawanie pęcherzy na skórze. Podczas przebiegu tej choroby, dochodzi do oddzielania się naskórka wraz ze zmianami rumieniowymi. Można wyodrębnić dwie postacie tej choroby. Toksyczna odmiana zespołu Lyella wywoływana jest przez leki, a odmiana gronkowcowa wywoływana jest przez infekcje bakteryjne. Pierwsza z nich występuje praktycznie tylko u osób dorosłych, natomiast druga praktycznie tylko u dzieci. W tym artykule przedstawimy ci objawy i jak wygląda leczenie zespołu Lyella

zepol-lyella

Przyczyny zespołu Lyella

Specjaliści nie ustalili na ten moment, co jest dokładną przyczyną powstawania odmiany toksycznej. Podejrzewa się jednak, że może to być reakcja alergiczna na środki farmaceutyczne lub inne leki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy lek może wywołać zespół Lyella. Najczęściej rozwija się podczas infekcji górnych dróg oddechowych lub w przypadku, w którym został podany lek, a dolegliwość nie została dokładnie zidentyfikowana. Często zespół Lyella pojawia się gdy chorobą podstawową jest nowotwór układu limfatycznego lub krwi. Druga odmiana jest wywoływana przez bakterie gronkowca. Przy tej odmianie charakterystyczne jest, to, że na skórze pojawiają się duże i wiotkie pęcherze. Ich pokrywa wierzchnia ulega bardzo łatwo rozerwaniu, a najczęściej występuje ona u dzieci, ponieważ są one dużo bardziej wrażliwe na toksyny wytwarzane przez bakterie gronkowca. 

Objawy zespołu Lyella

Zespół Lyella może objawiać się na różny sposób. Bardzo często objawami tej choroby są rumienie na skórze oraz uczucie pieczenia. Chorobie tej może towarzyszyć również wysoka gorączka oraz wysypka na skórze. Na skórze zaczynają się pojawiać pęcherze, a sam naskórek zaczyna się oddzielać. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, to bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia właśnie z zespołem Lyella.

Leczenie zespołu Lyella

Na samym początku najważniejsze jest, aby określić, z jaką odmianą tej choroby mamy do czynienia.  W zależności od zidentyfikowanej choroby, będzie przebiegał proces leczenia. Jeżeli zostanie zidentyfikowana odmiana alergiczna, to leczenie wykonuje się przy użyciu wysokich dawek sterydów. Druga odmiana wywołana przez gronkowce jest leczona natomiast za pomocą antybiotyków. Bardzo ciężko jest podjąć działania, które mogłyby zapobiec pojawieniu się tej choroby. Związane jest to, z tym że nie wiadomo co dokładnie wywołuje zespół Lyella u dorosłych, a dzieci ciężko jest ochronić przed kontaktem z gronkowcem. 

Po poradę do lekarza należy udać się już po pojawieniu się pierwszych objawów. Objawy takie jak wysypka i pęcherze mogą być spowodowane również przez inne choroby, jednak ważne jest, by szybko zidentyfikować problem, aby rozpocząć prawidłowe leczenie. Jeżeli u pacjenta występują na skórze liczne pęcherze, to jest on kierowany do szpitala, by był on pod stałą obserwacją. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.