Dodaj komentarz

Zabiegi endoskopowe są wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób przewodu pokarmowego już od dawna. Dzięki postępowi techniki jesteśmy w stanie uwidocznić coraz większą część przewodu pokarmowego, czy też układu oddechowego. Endoskopia to ogólne pojęcie, które obejmuje procedury takie jak bronchoskopia, rektoskopia, kolonoskopia i gastroskopia. Do ich przeprowadzenia potrzebny jest endoskop. Istnieje wiele typów endoskopów, ale najogólniej mówiąc jest to giętka rura zakończona z jednej strony kamerą, a z drugiej panelem sterującym, który trzyma lekarz. Obraz z kamery jest transmitowany na ekran.

sprzęt zakupiony w Myjni Endoskopowej

Czym jest Bronchoskopia?

Bronchoskopia pozwala na uwidocznienie dróg oddechowych, czyli kolejno gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli głównych i segmentowych oraz mniejszych oskrzeli. Poza ich obserwacją umożliwia też na przykład płukanie i odsysanie. Sprzęt oraz serwis endoskopów różnego rodzaju oferuje np. myjnia endoskopowa Sonologistic, która dzięki stabilnej pozycji na rynku dostarcza najwyższej jakości usługi z tego zakresu. Kolonoskopia to bardzo często wykonywany zabieg. Pozwala ocenić tylny odcinek przewodu pokarmowego, czyli kolejno odbytnicę, esicę, okrężnicę zstępującą, poprzeczną i wstępującą kątnicę, aż do zastawki krętniczo - kątniczej.

sprzęt medyczny dezynfekowany w Myjni Endoskopowej

Czym jest zastawka Bauhina?

Zastawka krętniczo - kątnicza, czyli tak zwana zastawka Bauhina to miejsce w którym jelito cienkie łączy się z jelitem grubym. Zaglądając endoskopem przez tą zastawkę można uwidocznić końcowy odcinek jelita krętego i szukać chorób jelit, które mogą oszczędzać jelito grube, a atakować jelito cienki. Taką chorobą jest na przykład choroba Leśniowskiego - Crohna, która może lokalizować się w jelicie cienkim i grubym, ale często dotyczy tylko jelita cienkiego. W kolonoskopii szukamy również choroby o nazwie wrzodziejące zapalenie jelita grubego, polipowatość rodzinna i wiele innych.

Zastosowanie Kolonoskopu

Szczególną uwagę zwraca się na obecność zmian przed - nowotworowych i nowotworowych. Kolonoskop, czyli endoskop wykorzystywany w omawianym zabiegu posiada specjalny port przez który można wprowadzić narzędzia. Dzięki temu jest możliwości usunięcia zmian patologicznych obecnych w jelicie, na przykład gruczolaków. Jest to bardzo ważne, ponieważ z takich gruczolaków może rozwinąć się bardzo groźny dla życia i zdrowia nowotwór złośliwy z tkanki nabłonkowej, czyli gruczolakorak. Ze względu na fakt, że gruczolakorak to bardzo często występujący nowotwór dostępny jest w Polsce program badań przesiewowych, w ramach którego prawie każdy, kto ukończył 50 rok życia może zgłosić się na badanie kolonoskopowe i będzie ono bezpłatnie wykonane. Niestety pomimo to wciąż mało osób zgłasza taką chęć, co wynika z niesłusznego strachu przed kolonoskopią.

Czym charakteryzuje się Gastroskopia?

Gastroskopia pozwala na uwidocznienie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Poszukuje się przeróżnych chorób, jak na przykład: choroba wrzodowa żołądka, wrzody dwunastnicy, refluks żołądkowo - przełykowy, żylaki przełyku, rak żołądka, rak przełyku i wiele innych. Istnieje również możliwość wykonania zabiegów w czasie gastroskopii. Można na przykład zatrzymać krwawienie z żylaków przełyku, pobrać wycinki do badań histopatologicznych i tym podobne. Po każdym wykonanym zabiegu konieczne jest mycie endoskopów. Dzięki odpowiednim procesom sterylizacji są one gotowe, aby użyć ich do badania kolejnych pacjentów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.