1 komentarz

Udar mózgu jest jedną z chorób, powodujących największą liczbę zgonów w krajach rozwiniętych. Równie często jest on przyczyną niepełnosprawności. Rodzina osoby po przebytym udarze musi więc zapewnić jej w trakcie rekonwalescencji nie tylko wsparcie i opiekę, lecz również dostęp do rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego. Jak tego dokonać? I jakie rozwiązania są przy tym najbardziej efektywne?

Jakie leczenie zapewnić seniorowi po udarze?

Czym jest udar mózgu i jakie mogą być jego skutki?

Udar mózgu definiowany jest zwykle jako zaburzenie jego czynności wywołane problemami naczyniowymi. Powodem jego wystąpienia jest odcięcie krążenia w pewnych obszarach mózgu, co może być z kolei efektem zatoru w naczyniach krwionośnych lub ich przerwania (pęknięcia). Udar jest niezwykle groźny dla zdrowia — zaniedbany lub nierozpoznany w porę może doprowadzić do śmierci. Bywa również przyczyną trwałego kalectwa. Wśród jego skutków na pierwszym miejscu wymienia się zwykle całkowitą utratę lub upośledzenie czynności ruchowych. Częste są również powikłania ze strony układu oddechowego oraz zaburzenia mowy i pamięci. Wystąpienie wspomnianych dolegliwości może prowadzić do pojawienia się u chorego problemów emocjonalnych i psychicznych.

Gdzie umieścić osobę po udarze mózgu?

Leczenie udaru mózgu nie kończy się wraz z uzyskaniem wypisu ze szpitala — chory zwykle musi kontynuować terapię, by nie dopuścić do jego powtórnego wystąpienia. Równie ważna jest rehabilitacja, mająca pomóc mu w powrocie do pełnej sprawności. Z tego powodu wiele osób decyduje się na umieszczenie rekonwalescenta w specjalistycznej placówce. Zakłady tego typu, takie jak Prywatny dom opieki Holi-Care - Kraków, zapewniają stałą pielęgnację chorego przez wykwalifikowany personel medyczny, dostęp do profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz wsparcie duchowe i psychiczne w trakcie leczenia. Stan pacjenta jest przy tym cały czas monitorowany przez lekarzy. Ważnym czynnikiem, często wpływającym na wybór takiego właśnie rozwiązania, jest również możliwość zastosowania w trakcie pobytu specjalnej diety, dopasowanej do specyficznych potrzeb osoby po udarze.

 Udar mózgu - jak wygląda opieka domowa nad chorym?

Jak wygląda opieka domowa nad chorym po udarze mózgu?

Wiele osób decyduje się również na pozostawienie chorego w domu i osobistą opiekę nad nim. Zastosowanie tego rozwiązania musi jednak wiązać się z przystosowaniem mieszkania do nowej sytuacji. Pokój rekonwalescenta powinien zostać umeblowany tak, by ułatwić mu wykonywanie typowych czynności życia codziennego. Warto również zastosować odpowiednie oświetlenie, a temperatura wnętrza powinna oscylować wokół 20 stopni Celsjusza. Należy też zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt — łóżko typu szpitalnego, poduszki rehabilitacyjne oraz materace przeciwodleżynowe. Cała rodzina powinna przy tym zaangażować się w opiekę nad chorym oraz jego aktywizację. Oczywiście konieczne jest również zapewnienie stałej kontroli lekarza, a niektóre czynności pielęgnacyjne powinny zostać powierzone wykwalifikowanej opiekunce.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paulina · 7 miesięcy temu
    Odpowiednia rehabilitacja po przebytym udarze mózgu to konieczność! Bliską osobę należy otoczyć profesjonalną opieką, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się właśnie umieszczenie osoby starszej bądź niepełnosprawnej w domu opieki. Chory wymaga stałej kontroli lekarza i pielęgniarek.