Dodaj komentarz

Komora hiperbaryczna jest urządzeniem służącym do prowadzenia niezwykle skutecznej terapii tlenowej. Jest ona na tyle uniwersalna i skuteczna, że znajduje coraz szersze zastosowanie, zarówno w leczeniu ciężkich chorób jak i urazów. Zabieg opierający się na dostarczeniu organizmowi dużej dawki czystego tlenu może być również wykorzystywany jako świetna terapia regenerująca dla sportowców. Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem komory hiperbarycznej i jakie efekty przynosi przeczytasz w poniższym tekście.

Na czym polega i jak przebiega zabieg w komorze hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna to specjalistyczne, odizolowane od reszty pomieszczenia urządzenie pozwalające na poddanie pacjenta działaniu czystego tlenu. Wszystko odbywa się w warunkach wysokiego ciśnienia, które może osiągnąć wartość nawet 3 atmosfer. Wbrew pozorom nie jest to, jednak zabieg skomplikowany ani w żaden sposób bolesny. Pod linkiem dowiesz się więcej, jak wygląda tlenoterapia w Słupsku, na którą często decydują się sportowcy z tamtych okolic.

Standardowo zabieg trwa godzinę i jest podzielony na 3 części. Pierwsza z nich polega na kompresji powietrza a więc jego sprężenia i jednoczesnego podwyższania ciśnienia w kabinie. Drugi etap to po prostu przebywanie pacjenta w tak wytworzonych specyficznych warunkach i wdychanie stuprocentowego tlenu. Ostatnia część to rozprężenie powietrza, czyli dekompresja.

Komora hiperbaryczna to niezwykłe urządzenie, które potrafi zdziałać wiele dobrego dla ludzkiego organizmu. Wdychanie stuprocentowego tlenu nie tylko przyspiesza proces regeneracji ale i znacznie wzmacnia wydolność ciała. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia tlen przedostaje się nawet do słabo ukrwionych części organizmu, co sprawia, że zabieg ten jest idealny dla wszystkich sportowców zmagających się na co dzień z dużym wysiłkiem fizycznym. Przebywanie w komorze hiperbarycznej znacznie ułatwi regenerację mięśni oraz przyspieszy regenerację organizmu nawet po skomplikowanych kontuzjach i urazach.

W przypadku sportowców, którzy nieustannie i ciężko trenują zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą być świetnym i w pełni legalnym rodzajem dopingu. Dotlenienie nawet najmniejszych tkanek organizmu wpływa korzystnie na jego szybszą regenerację a to z kolei zwiększa siłę i elastyczność mięśni. Są one mniej podatne na wszelkie kontuzje a sam organizm staje się o wiele bardziej wydolny i wytrzymały. 

Zalety zabiegów z wykorzystaniem komory hiperbarycznej

Powyższe efekty to nie jedyne pozytywne zalety korzystania z komory hiperbarycznej. Jednym z ważniejszych i przynoszących długofalowe skutki oddziaływań czystego tlenu to usprawnienie działania całego układu krwionośnego.  Pozwala to ustrzec się przed wieloma poważnymi chorobami serca w przyszłości.  Ma to również niebagatelne znaczenie dla wszystkich sportowców, którzy dłużej mogą cieszyć się dobrą kondycją i o wiele młodszym i sprawniejszym ciałem. Dodatkowym atutem zabiegów w komorze hiperbarycznej jest zwiększenie koncentracji umysłu oraz rozwijanie zdolności łatwego i szybszego zapamiętywania informacji.

Przeciwwskazania do terapii

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jak każdy rodzaj leczenia posiada pewne przeciwwskazania do stosowania.  Z tlenoterapii bezwzględnie powinny zrezygnować osoby korzystające z następujących leków: cisplastyna, octan mefanidu, cholorowodorek doksorubicyny, bleomycyna oraz disulfiram. Również osoby, które borykają się z nadczynnością tarczycy, odma płucną i obturacyjną chorobą płuc nie będą mogły skorzystać z dobrodziejstw komory.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.