Dodaj komentarz

Zdrowa jama ustna warunkuje prawidłowy rozwój organizmu i wpływa na ogólny stan zdrowia. Dlatego warto dbać zarówno o zęby mleczne, jak i stałe. Zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko jak najdłużej zachowało zdrowe zęby i uniknęło w przyszłości skomplikowanego leczenia stomatologicznego? Przeczytaj, jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci i dowiedz się, jak im zapobiegać.

Jakie są przyczyzny wad zgrzu u dzieci?

Próchnica u dzieci – dlaczego jest tak niebezpieczna?

U dzieci, podobnie jak i u dorosłych, do najczęściej diagnozowanych problemów z uzębieniem należy próchnica. Nieleczona lub zaawansowana próchnica jest szczególnie niebezpieczna dla zębów mlecznych, słabiej zmineralizowanych. Prowadzi u dzieci do przedwczesnego wypadnięcia zębów, niedorozwoju szczęki i żuchwy, a w konsekwencji do braku odpowiedniej ilości miejsca na zęby stałe. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi próchnicy u najmłodszych, zabierz dziecko na wizytę kontrolną do gabinetu "Dentysta, stomatolog dziecięcy | NOVA DENT - Nowy Sącz", lub innego, przyjaznego małym pacjentom.

W przebiegu próchnicy dochodzi do utraty tkanki mineralnej w zębach, czemu sprzyja dieta bogata w cukier i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Rozwijająca się próchnica powoduje ból i infekcje tkanek wokół chorego zęba, grozi jego zniszczeniem, a nawet nieprawidłowym ukształtowaniem się zęba stałego. Choroba ta wywołuje też stany zapalne dziąseł.

Wady zgryzu – jakie są ich przyczyny?

Do wad zgryzu u dzieci prowadzą złe nawyki – przedłużające się korzystanie z butelki lub smoczka czy ssanie kciuka. Nieprawidłowo ustawione zęby to często występująca konsekwencja zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, na przykład w wyniku próchnicy, lub bruksizmu, nawykowego zgrzytania zębami. U niektórych dzieci problem ten pojawia się z przyczyn dziedzicznych. Nieprawidłowy zgryz szybko wykryje dentysta na wizycie kontrolnej. Zauważysz go też sama, obserwując zęby dziecka podczas wyrzynania się, a później w trakcie gryzienia pokarmów. Wady zgryzu koryguje się z użyciem aparatów ortodontycznych, stałych lub niewidocznych.

Problemy z zębami u dzieci - jak im zapobiegać?

Urazy zębów – jak z nimi postępować?

Urazy zębów u dzieci dotyczą zwykle górnych siekaczy, zarówno mlecznych, jak i stałych. Powstają na skutek uderzenia w zęby podczas wypadków w trakcie nauki chodzenia, zabawy czy aktywności fizycznej. Do często spotykanych urazów tego typu należą: odłamanie się części lub złamanie całkowite zęba, przesunięcie się lub wypadnięcie zęba. W takiej sytuacji warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa, który oceni stan uszkodzenia i zaproponuje leczenie – wypełnienie brakującego miejsca lub wszczepienie danego elementu na jego miejsce i unieruchomienie.

Jak zapobiegać problemom stomatologicznym u dzieci?

Jeśli chcesz utrzymać zęby dziecka w dobrym stanie, dbaj o nie od chwili, gdy zauważysz u malucha pierwsze ząbki. Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej i regularnym szczotkowaniu zębów dziecka. Staraj się eliminować szkodliwe nawyki takie jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Ograniczaj w diecie dziecka pokarmy obfitujące w cukier. Co 3 lub 6 miesięcy udaj się z pociechą na wizytę kontrolną do stomatologa dziecięcego, który w porę wykryje nieprawidłowości i podpowie, jak dbać o zęby.

Jak zapobiec powstawaniu próchnicy u dziecka?

Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci w 2024?

W 2024 roku wciąż można zaobserwować standardowe problemy z próchnicą i nawyk długotrwałego ssania kciuka. Oprócz tego zauważalny jest również wzrost problemów z ortodoncją. Coraz więcej dzieci potrzebuje interwencji ortodontycznej z powodu nieprawidłowego rozwoju zgryzu. Często wynika to z utraty zębów mlecznych z przyczyn próchnicy albo urazów. W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie, wprowadzane są nowoczesne metody leczenia. Pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie aparaty ortodontyczne.

Aby zapobiegać tym problemom, konieczne jest edukowanie rodziców o znaczeniu prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej i zdrowej diety. Regularne wizyty u dentysty dziecięcego to podstawa w wykrywaniu i leczeniu problemów stomatologicznych już na wczesnym etapie. Dzięki temu nasi podopieczni mają możliwość utrzymania zdrowych zębów przez całe życie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.