Dodaj komentarz

Zdrowa jama ustna warunkuje prawidłowy rozwój organizmu i wpływa na ogólny stan zdrowia. Dlatego warto dbać zarówno o zęby mleczne, jak i stałe. Zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko jak najdłużej zachowało zdrowe zęby i uniknęło w przyszłości skomplikowanego leczenia stomatologicznego? Przeczytaj, jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci i dowiedz się, jak im zapobiegać.

Jakie są przyczyzny wad zgrzu u dzieci?

Próchnica u dzieci – dlaczego jest tak niebezpieczna?

U dzieci, podobnie jak i u dorosłych, do najczęściej diagnozowanych problemów z uzębieniem należy próchnica. Nieleczona lub zaawansowana próchnica jest szczególnie niebezpieczna dla zębów mlecznych, słabiej zmineralizowanych. Prowadzi u dzieci do przedwczesnego wypadnięcia zębów, niedorozwoju szczęki i żuchwy, a w konsekwencji do braku odpowiedniej ilości miejsca na zęby stałe. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi próchnicy u najmłodszych, zabierz dziecko na wizytę kontrolną do gabinetu "Dentysta, stomatolog dziecięcy | NOVA DENT - Nowy Sącz", lub innego, przyjaznego małym pacjentom.

W przebiegu próchnicy dochodzi do utraty tkanki mineralnej w zębach, czemu sprzyja dieta bogata w cukier i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Rozwijająca się próchnica powoduje ból i infekcje tkanek wokół chorego zęba, grozi jego zniszczeniem, a nawet nieprawidłowym ukształtowaniem się zęba stałego. Choroba ta wywołuje też stany zapalne dziąseł.

Wady zgryzu – jakie są ich przyczyny?

Do wad zgryzu u dzieci prowadzą złe nawyki – przedłużające się korzystanie z butelki lub smoczka czy ssanie kciuka. Nieprawidłowo ustawione zęby to często występująca konsekwencja zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, na przykład w wyniku próchnicy, lub bruksizmu, nawykowego zgrzytania zębami. U niektórych dzieci problem ten pojawia się z przyczyn dziedzicznych. Nieprawidłowy zgryz szybko wykryje dentysta na wizycie kontrolnej. Zauważysz go też sama, obserwując zęby dziecka podczas wyrzynania się, a później w trakcie gryzienia pokarmów. Wady zgryzu koryguje się z użyciem aparatów ortodontycznych, stałych lub niewidocznych.

Problemy z zębami u dzieci - jak im zapobiegać?

Urazy zębów – jak z nimi postępować?

Urazy zębów u dzieci dotyczą zwykle górnych siekaczy, zarówno mlecznych, jak i stałych. Powstają na skutek uderzenia w zęby podczas wypadków w trakcie nauki chodzenia, zabawy czy aktywności fizycznej. Do często spotykanych urazów tego typu należą: odłamanie się części lub złamanie całkowite zęba, przesunięcie się lub wypadnięcie zęba. W takiej sytuacji warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa, który oceni stan uszkodzenia i zaproponuje leczenie – wypełnienie brakującego miejsca lub wszczepienie danego elementu na jego miejsce i unieruchomienie.

Jak zapobiegać problemom stomatologicznym u dzieci?

Jeśli chcesz utrzymać zęby dziecka w dobrym stanie, dbaj o nie od chwili, gdy zauważysz u malucha pierwsze ząbki. Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej i regularnym szczotkowaniu zębów dziecka. Staraj się eliminować szkodliwe nawyki takie jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Ograniczaj w diecie dziecka pokarmy obfitujące w cukier. Co 3 lub 6 miesięcy udaj się z pociechą na wizytę kontrolną do stomatologa dziecięcego, który w porę wykryje nieprawidłowości i podpowie, jak dbać o zęby.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.