Na skorzystanie z usług prywatnych klinik medycznych decyduje się coraz więcej osób. Sprzyja temu brak długich kolejek do specjalistów i ich wysokie kwalifikacje zawodowe, pozwalające szybko zdiagnozować problem i wdrożyć skuteczne leczenie. Wśród najczęściej wybieranych badań, jakie wykonujemy prywatnie, wymienia się z kolei badanie neurologiczne. Jak wygląda taka konsultacja i co sprawdza neurolog w trakcie wizyty? Przeczytaj artykuł, by znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania!
Jakie choroby leczy neurolog?
Specjalista z dziedziny neurologii diagnozuje i leczy różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu nerwowego. Te z kolei mogą dotyczyć nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. W drugim przypadku warto jednak postawić na lekarza, zajmującego się neurologią dziecięcą. Ofertę w tym zakresie znajdziesz pod przejściu na stronę Neurolog dziecięcy Nowy Sącz - Prywatna Przychodnia, należącą do jednej z najczęściej wybieranych prywatnych klinik w Nowym Sączu. Tutaj, w niezwykle komfortowych warunkach, zdiagnozować można m.in. napady padaczkowe, obniżone napięcie mięśniowe czy problemy z mową. Dorośli powinni z kolei udać się na konsultację, by rozpocząć leczenie po udarze mózgu oraz zdiagnozować zespoły otępienne, zaburzenia ruchowe, drgawki czy regularne bóle głowy, mogące leżeć u podłoża wielu groźnych chorób.
Jak przebiega wywiad lekarski w gabinecie neurologicznym?
Konsultację w gabinecie neurologicznym rozpoczyna z reguły pogłębiony wywiad, będący podstawą do dalszej diagnostyki. Co ważne, tylko szczera rozmowa o odczuwanych dolegliwościach i odpowiedź na pytania o stan zdrowia i tryb życia pozwolą na szybkie rozpoznanie problemu. To właśnie dlatego tak ważne jest zaufanie do specjalisty i dobra atmosfera, panująca w jego gabinecie. Z takiej słynie m.in. centrum medyczne Zygmuntowska Clinic, ul. Zygmuntowska 15/4, 33-300 Nowy Sącz, tel: 18 547 66 77, którego ofertę sprawdzisz pod adresem zygmuntowskaclinic.pl i które może zaoferować swoim pacjentom kompleksowe wsparcie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń neurologicznych, również tych dziecięcych. Przed wizytą w gabinecie warto zaobserwować m.in. czas występowania objawów, lokalizację bólu czy czynniki go wywołujące, co ułatwi zdiagnozowanie problemu.
Które badania fizykalne przeprowadzi neurolog?
Tuż po zakończeniu wywiadu, neurolog przystępuje do badania fizykalnego. Takie badanie będzie obejmowało m.in.:
- napięcie mięśniowe poszczególnych partii ciała,
- odruchy powierzchniowe i ścięgniste, czemu służyć będzie młoteczek neurologiczny,
- ruchomość czynną i bierną kończyn,
- sztywność mięśni karku.
Jak nietrudno zauważyć, tego rodzaju działanie z pewnością nie będzie dla pacjenta źródłem dyskomfortu czy bólu. To jednak jeden z najważniejszych kroków, mających na celu dokonanie oceny jego stanu neurologicznego, co jest niezwykle istotne w dalszej diagnostyce.
Jak wygląda pogłębiona diagnostyka neurologiczna?
Wywiad i badanie fizykalne to często wstęp do pogłębionej diagnostyki. Ta z kolei zlecana jest wówczas, gdy neurolog potrzebuje dodatkowych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Może ona obejmować m.in.:
- tomografię komputerową,
- rezonans magnetyczny,
- rentgen kręgosłupa,
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Bardzo często specjalista zleca również wykonanie stosownych badań laboratoryjnych. Prywatne placówki medyczne z reguły dysponują własnym punktem pobrań z profesjonalnym wyposażeniem. Skorzystanie z nich to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu w trakcie badań oraz szansa na uniknięcie uciążliwych kolejek, znacznie wydłużających proces diagnostyczny.