Dodaj komentarz

Badania profilaktyczne to szybkie i tanie testy laboratoryjne, które powinny być regularnie przez nas wykonywane. Wiele osób, które nie mają żadnych dolegliwości bólowych, zwyczajnie nie przykłada należytej uwagi do profilaktyki. Okazuje się jednak, że dobre samopoczucie może być złudne. Wiele chorób nie daje prawie żadnych niepokojących oznak w ich początkowym stadium rozwoju. Pojawia się zatem pytanie - jakie badania na stałe powinny zagościć w naszym kalendarzu?

 

 

 

Przebadaj się

Pandemia koronawirusa dała nam wszystkim do zrozumienia, że zdrowie to najważniejsza i najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. Podstawową rzeczą, którą możemy zrobić, aby utrzymać je i własny spokoj ducha, to regularna kontrola i wykonywanie badań profilaktycznych. Jest to ważne, bez względu na to czy ma się 25 lat, 40, czy już zaliczamy się do grupy seniorów. To dobry moment więc, aby sprawić sobie prezent i sprawdzić, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. W placówkach typu Laboratorium medyczne w Zawierciu, znajdziesz oferty wielu pakietów badań, które preprowadza wykwalifikowany i odpowiednio przeszkolony personel, dbający o to, aby każda wizyta przebiegła w komfortowy sposób. 

Morfologia

Morfologia to podstawowe badanie sprawdzające poziom poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. Na jej podstawie lekarz może określić ogólną kondycję organizmu, a także stwierdzić czy znajduje się w nim stan zapalny, czy pacjent ma trudności z niedokrwistością lub czy też nie istnieją medyczne wskazania do dalszych, bardziej szczegółowych badań.

Badanie ogólne moczu

Jest to, zaraz obok morfologii, jedno z podstawowych i zarazem najczęściej wykonywanych badań, dostarczających wielu cennych informacji na temat stanu organizmu. Ocenie poddawanych jest kilka parametrów - barwa moczu, odczyn i PH. Stwierdza się również, czy w moczu znajdują się bakterie, białka, glukoza, ciała ketonowe, a także czy ich zawartość mieści się w przyjętych normach. Każde odchylenie wyniku jest dla lekarza przesłanką do przeprowadzenia dalszych badań oraz doprecyzowania ich kierunku. Dzięki ogólnemu badaniu moczu możliwe jest wykrycie chorób nerek czy też dróg moczowych, znajdujących się we wczesnej fazie.

Badanie tarczycy

Badanie to jest szczególnie istotne u kobiet, ponieważ to właśnie u nich najczęściej występują problemy zdrowotne mające związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Tarczyca reguluje w organizmie wiele procesów, np. kontrolę nad przyrostem masy ciała. Na podstawie próbki krwi określany jest poziom stężenia hormonu TSH oraz tak zwane wolne hormony, czyli FT3 i FT4. Badanie to jest bardzo czułe, co pozwala na wykrycie problemów z tarczycą nawet wtedy, kiedy nie daje ona jeszcze klasycznych objawów.

Badanie OB

Jest to szybki sposób na ustalenie czy w organizmie toczy się obecnie stan zapalny. Podwyższony wynik OB pojawia się u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak nowotwory czy reumatoidalne zapalenie stawów. Samo badanie nie daje lekarzowi dużej wiedzy, a jedynie jest przesłanką do do zlecenia dodatkowej diagnostyki.

Badanie kreatyniny

Jedno z kluczowych badań w ocenie pracy nerek. Jej stężenie może być oznaczane we krwi lub moczu - na tej podstawie określany jest GFR. Badanie kreatyniny stosowane jest przede wszystkim wśród pacjentów podejrzanych o zaburzenia funkcji nerek lub celem dalszego monitorowania stwierdzonych już chorób nerek. 

Glukoza

Badanie to wykonywane jest na czczo za pomocą specjalnego aparatu i paska, na którym umieszcza się niewielką próbkę krwi - może pochodzić ona z opuszka palca. Wykonuje się je w celu rozpoznania ewentualnych zaburzeń tolerancji węglowodanów. Pacjenci znajdujący się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy powinni szczególnie dbać o przeprowadzanie regularnego badania. 

Lipidogram

Profil lipidowy pozwala określić stężenie poszczególnych tłuszczów w naszym organizmie, takich jak cholesterol całkowity, "dobry cholesterol" - HDL, czy też "zły cholesterol" - LDL. Jest to jeden z elementów monitorowania postępów leczenia farmakologicznego lub dietetycznego w przypadku zdiagnozowanych już zaburzeń o podłożu lipidowym.

Próby wątrobowe

Pozwalają one określić funkcjonowanie wątroby i jednocześnie wykryć jej uszkodzenie lub też ostre i przewlekłe choroby. O tym badaniu szczególnie pamiętać powinni pacjenci przyjmujący już przewlekle jeden lub kilka leków. W celu prawidłowego przeprowadzenia badania pacjent powinien się odpowiednio przygotować, to znaczy być na czczo oraz powstrzymać od spożywania alkoholu na dobę przed próbami wątrobowymi.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.