Dodaj komentarz

Żylaki to rodzaj schorzenia u podstaw którego leżą predyspozycje genetyczne. Przeprowadzane sukcesywnie badania wskazują jednak na szereg czynników, sprzyjających w znaczniej mierze rozwojowi choroby i narastaniu jej objawów. Zmiana nawyków i wykluczenie pewnych zachowań może przyczynić się do złagodzenia uciążliwych dolegliwości, zniwelowania towarzyszącego żylakom bólu i uczucia ciężkości oraz ogólnej poprawy wyglądu nóg.

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki są w znacznej mierze uwarunkowane genetycznie. Na ich powstanie i rozwój wpływa m.in. namnażanie się nieprawidłowości w zastawkach żylnych oraz różnego rodzaju zaburzenia w ścianach żył. U osób, których członkowie rodziny zmagają się z tym schorzeniem, rozwój żylaków jest znacznie bardziej prawdopodobny niż tam, gdzie problemy takie nie występują we wcześniejszych pokoleniach. Co więcej, badacze udowodnili również, że u osób z obciążeniem genetycznym, żylaki są tym większe, im szybciej zaczęły one dokuczać innym członkom bliskiej rodziny. Wyróżniono również cały szereg czynników, przyczyniających się do rozwoju schorzenia. Zgodnie z artykułem https://genesisclinic.com.pl/blog/sposob-na-szybkie-skuteczne-i-bezbolesne-pozbycie-sie-zylakow, należą do nich np. wiek, nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, połączony z brakiem aktywności fizycznej oraz przebyte urazy i operacje kończyn dolnych. Rozwojowi żylaków sprzyjają także warunki pracy – wielogodzinne stanie lub siedzenie, przebywanie w wysokich temperaturach czy dźwiganie ciężarów. Żylaki dokuczają również kobietom w ciąży. Zwiększa się u nich bowiem objętość krwi, a powiększająca się macica uciska ściany żył. Wszystko to, w połączeniu z predyspozycjami genetycznymi, determinuje powstawanie i rozwój żylaków oraz nasilanie się uciążliwych objawów schorzenia.

Codzienna profilaktyka żylaków

Chociaż nie można zlikwidować obciążenia genetycznego, istnieje cały szereg działań profilaktycznych, mogących złagodzić przebieg choroby i zniwelować jej objawy. Profilaktyka żylaków powinna być podejmowana głównie przez grupę osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby. Od czego zacząć i jak wdrożyć poszczególne działania do codziennego funkcjonowania? Poznaj najważniejsze zasady:

  • Dbaj o wagę, bo nadwaga i otyłość determinują rozwój choroby i potęgują jej skutki. Z diety warto wyeliminować również alkohol, który poszerza żyły i przyśpiesza krążenie.
  • Zrezygnuj z długich, gorących kąpieli – zastąp je orzeźwiającym prysznicem, co pozwoli uniknąć uciążliwych objawów.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną, zwłaszcza gdy pracujesz w pozycji siedzącej lub stojącej. Unikaj zakładania nogi na nogę i nie podkurczaj nóg, bo pozycje te sprzyjają rozwojowi choroby,
  • Zrezygnuj z opinających ubrań, zastąp je wyrobami uciskowymi, jak podkolanówki, rajstopy czy pończochy. Dowiedz się, czym jest kompresjoterapia.
  • Odpoczywaj, unosząc nogi do góry – to świetna pozycja, pozwalająca odpocząć kończynom. Jeśli to możliwe, ustaw również łóżko tak, by nogi były wyżej, niż głowa, np. podkładając pod nie wytrzymałe przedmioty.

Wprowadzenie tego rodzaju nawyków powinno mieć miejsce, zanim na naszym ciele pojawią się żylaki. Profilaktyka umożliwia bowiem opóźnienie rozwoju schorzenia, a także pozwala na ograniczenie uciążliwych objawów. Jeśli jednak zauważysz pierwsze objawy żylaków na swoich nogach, koniecznie skontaktuj się z flebologiem, zajmującym się diagnostyką żył i leczeniem ich schorzeń.

Godną polecenia kliniką w Krakowie, jest Genesis Clinic, w której pracuje Doktor Bartłomiej Juza (flebologkrakow.pl), który leczeniem chorób naczyniowych zajmuje się już od 2010 roku. Swoje umiejętności i wiedzę w tej dziedzinie doskonalił od światowych sław, a pasja, którą darzy tę specjalizację sprawiła, że Bartłomiej Juza to jeden z najlepszych ekspertów w Europie.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.