Dodaj komentarz

Żyjemy w coraz bardziej zestresowanym społeczeństwie. Choroba jaką jest depresja dopada coraz więcej osób. To wszystko sprawia, że działania terapeutyczne zdobywają większe uznanie niż wcześniej.

arteterapia dla dorosłych - Sensarte

O wsparciu i terapii psychoterapuetycznej

Badania potwierdziły skuteczność kilku rodzajów wsparcia terapeutycznego, a oto część z nich:

  • psychoterapia krótko lub długoterminowa, która koncentruje się na wglądzie we wnętrze pacjenta, jego mechanizmy działania, potrzeby, emocje, aby poradził sobie z problemami, zrozumiał siebie i odnalazł sens,
  • coaching - coach zadaje właściwe pytania, które naprowadzają klienta na odpowiedzi, których potrzebuje,
  • arteterapia - pacjent uzyskuje wgląd w swoje wnętrze nie tylko za pomocą rozmowy, ale też działań twórczych.

Arteterapia może składać się z terapii:

  • sztuką wizualną (arteterapia),
  • muzyką (muzykoterapia),
  • tańcem i ruchem (choreoterapia),
  • czytaniem i pisaniem (bajkoterapia lub bibloterapia),
  • ćwiczeniami i improwizacją aktorską (drama).

Formy terapii mogą łączyć się ze sobą i mieć różnorodną formę - cykliczną albo warsztatową, a także indywidualną bądź grupową. Arteterapia może też mieć różny cel, u dzieci zazwyczaj jest to integracja i rozwój, a w przypadku dorosłych - lepsze samopoznanie.

Arteterpia dla doroslych, czyli terapia sztuką - Sensarte

Arteterapia dla dorosłych - wsparcie w kryzysie

Terapia sztuką była stosowana już w starożytnych czasach, ale oficjalnie przyjęto, że powstała dopiero w latach 40tych ubiegłego stulecia. Zalicza się ją do rodzaju psychoterapii. Arteterapeutyczne działania aktualnie stosuje się głównie w leczeniu traum, rehabilitacji psychiatrycznej, a także aby wzmocnić poczucie własnej wartości, radzić sobie ze stresem i wspierać rozwój osobisty. W Polsce głównie stosowana jest arteterapia grupowa. Odbywa się ona w placówkach medycznych, oświatowych, ośrodkach rozwoju i pomocy. Terapia grupowa przynosi świetne efekty, ponieważ podczas niej dochodzi nie tylko do samoanalizy, ale wsłuchując się w wypowiedzi innych można poddać refleksji własne uczucia oraz poczuć prawdziwe wsparcie.

Jak natomiast wygląda indywidualna arteterapia?

Indywidualna sesja opiera się na rozmowie i działaniach twórczych. Nie trzeba mieć talentu, aby uczestniczyć w arteterapii. Ważne są osobiste odczucia pacjenta przy wykonywaniu ćwiczeń. Terapeuta nie ocenia prac. Prace pomagają znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania, a także napędzają rozmowy i refleksje, ponieważ najczęściej ukazują nieświadome treści, dzięki którym klient poznaje samego siebie i często stanowią drogowskaz dalszej terapii. Pacjent przenosi swoje emocje i myśli na kartkę, a dzięki temu może spojrzeć na swoje emocje i zachowania z dystansu. Najczęściej ćwiczenia opierają się na rysowaniu, malowaniu, klejeniu, pisaniu lub darciu. Każde ćwiczenie jest istotne w terapii i jest kolejnym elementem do osiągnięcia zamierzonego celu. Oczywiście, arteterapeuta nie przymusza do niczego. Jego pytania pomagają naprowadzić na tory samopoznania. W trakcie sesji terapii można rozmawiać o ważnych tematach dla pacjenta i tym, co go nurtuje. Dzięki arteterapii uzyskuje on wgląd w siebie, wzmacnia się psychicznie i znajduje rozwiązania ciężkich sytuacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.